Haber Ülkesi

Bayram masasından memleket masasına

Bayram masasından memleket masasına
Osman İNCE
Osman İNCE( osmanince@haberulkesi.com.tr )
457 views
29 Mayıs 2020 - 1:13

Ülke kötü zamanlardan geçiyor.

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını dolayısıyla adeta kepenk indiren ekonomi kendi dinamikleri içinde var olmaya çalışıyor.

Salgının ülkemizde ilan tarihinden itibaren alınan bir dizi tedbir sonucunda ekonomi çarkları özel sektörde durma noktasına gelmiş ve yarı zamanlı çalışma ödenekleri ve sosyal yardım kampanyaları ile vatandaş bir nebze olsun ekonomik yönden rahatlatılmaya çalışmıştı.

Ülke yöneticilerimiz ise salgının ilk şokunu atlatana kadar yükü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya yükledi.

Salgının açıklandığı tarihten bir hafta sonra ekranlara çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin merakla beklediği korona virüsü toplantısı sonrasında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan konuşmasında, “Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar, evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir” dedi.

Dedi demesine de bu tehdit ortadan kalkana kadar evde kalan çoluk çocuk ne yer, ne içer, kirayı, faturaları kim öder söylemedi.

*

İşte tam da bu sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den “Memleket Masası” önerisi geldi.

Adından da anlaşılacağı üzere bu kötü zamanında memleket için iyi bir şeyler yapabilmek adına bir çırpınıştı aslında bu öneri.

Akşener, “Bir masa etrafında toplanmamız lazım, ortak aklı işletmemiz lazım. Bu masanın adına da ‘Memleket Masası’ diyelim. Gıda erişimi ve güvenliği olacak bundan sonra, tarım üretimi önemli olacak. Dünya küçülecek gibi görünüyor. Böyle bir ortamda yurt dışına karşı da birlikteliğin önemli olacağını düşünüyorum. Pandemi konuşmasının yarısını ana muhalefet partisi başkanına ayırırsanız  bu iş olmaz” diyordu.

Aslında yaşanan bu kriz ortamından nasıl çıkılması gerektiğini ortak aklı kullanarak konuşma, tartışma zemini oluşturmaktı Akşener’in yapmaya çalıştığı.

Ancak bu çağrı muhalefetten geldiği için her zaman ki gibi iktidar partisi AKP ve partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görmezden gelindi.

*

Cumhurbaşkanı tarafından görmezden gelinen bu çağrı ana muhalefet partisi CHP tarafından kabul gördü ki Ramazan Bayramının son günü Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i Üsküdar’da ki evinde bayram ziyaretine giderek bayramlaştı.

Misafirlerini İYİ Parti İstanbul İl Başkanı S. Buğra Kavuncu ile karşılayan Akşener yaklaşık bir buçuk saatlik bayramlaşma sonrasında basına yaptığı değerlendirmede Kılıçdaroğlu için, “Evimi ziyaret etmesi şereflendirdi bizi. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Akşener’in evinin bahçesinde ağırladığı misafirlerini el dokuması bir beyaz örtü serdiği masa etrafında toplaması ise “Bayram masasından memleket yönetmeye inşallah” dedirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.