Haber Ülkesi

Mafya salgını nasıl fırsata çevirdi?

Mafya salgını nasıl fırsata çevirdi?
05 Mayıs 2020 - 1:50

Durumdan görev çıkarmak diye bir tabir vardır hepimiz biliriz. Dünyayı kasıp kavuran ve başlangıç noktasında İtalya’yı merkez üssü yapan Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi yaşamını yitirirken, İtalyan mafyası da bu durumu fırsata çevirme yoluna başvuruyor.

Yetkililer, İtalya’da pek çok kişinin mafyanın sunduğu “yardım elini” kabul etmekten başka çözüm yolu bulamama hissine kapıldığını söylüyor.

Cosa Nostra adlı organize suç örgütü liderinin kardeşi, Sicilya adasındaki Palermo kentinin yoksul mahallelerinden birinde gıda dağıtımı yapıyor.

Kendisiyle sosyal medyada irtibat kurduğumda, “İnsanlar beni arayıp telefonda ağlıyor, bunun için dağıtım yapıyorum. Çocuklarının aç olduğunu söylüyorlar” diyor.

“Genç bir kadın her gün beni arayıp beş çocuğunu nasıl besleyeceğini soruyor” diye devam ediyor.

Mafya üyesi olmak insanlara yardım etmek anlamına geliyorsa “üye olmaktan gurur duyduğunu” söylüyor.

 

Mafyanın kucağına atılmak

Kısıtlamalar başladıktan sonra, tefeci mağdurları için bir telefon hattı açılmış. Başta küçük işletmelerden olmak üzere, bildirimlerde yüzde 100 artış olmuş.

Çağrı merkezinde çalışan Attilio Simeone, “İtalya hükümeti yardım edemiyorsa bu insanlar mafyanın kucağına atılmış oluyor” diyor.

Dünya, Büyük Buhran’dan sonraki en büyük krizle karşı karşıya. İtalya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 9,1 düşmesi bekleniyor. Bu da çok sayıda kişinin zora düşmesi anlamına geliyor.

Enzo Rando, bunun “mafya için çok avantajlı bir an olduğunu” söylüyor.

Mafya karşıtı çalışma yürüten birçok uzman gibi Rando da mafya nakit teklifinde bulunmadan İtalya hükümetinin kişilere ve işletmelere kredi sunmasını istiyor.

Hükümet, ihtiyacı olan işletmelere 25 bin euro’ya kadar borç kredisi verileceğini açıkladı. Ama Marcello bu krediye başvurmayı düşünmediğini söylüyor.

“Bunu geri ödemek imkansız. Dükkanlar yeniden açıldığında sosyal mesafe kuralını uygulamak zorunda olacak. Bu ise daha az müşteri ve daha az para anlamına geliyor” diyor.

Tanıdığı tüm restorancıların bu şekilde düşündüğünü söylüyor. İşletmelerini hızlı bir şekilde mafyaya satmayı tek seçenek olarak görüyorlar.

“Tam bir başarısızlık örneği gibi görüyorum kendimi” diyor Marcello. “Her zaman mafyayı kınamıştım. İnandığım her şeye ihanet etme aşamasına geldim.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.