Haber Ülkesi

Safranbolu’da gizli geçit keşfedildi

Safranbolu’da gizli geçit keşfedildi
27 Şubat 2021 - 13:45

 UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün ilçesi Safranbolu’da 2 bin 500 yıllık olduğu düşünülen gizli geçit keşfedildi.

 

Safranbolu’da tarihi çarşının batısından geçen Gümüş kanyonunda, Karabük İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Emre Erakçaoğlu ile doğa araştırmacısı Cemil Belder önemli bir keşfe imza attı.

Bölgede adeta şehir efsanesine dönen ve 2 bin 500 yıl önce yapılmış olduğu tahmin edilen gizli bir geçit bulundu.

30 metre derinliğinde ve 2,5 metre genişliğindeki geçit, vadi tabanındaki suya kadar ulaşıyor. Geçide girilerek inceleme yapıldı.

Doğa araştırmacısı Cemil Belder, keşfedilen geçidin, kalelerin tipik özelliklerinden biri olan suya erişim ya da gizli geçit yollarından biri olduğunu söyledi.

“Kaleden suya gizli bir geçit yolunun olduğunu keşfettik. Bu geçit toprakla tamamen kapandığı için üzerinde yürümek oldukça zordu. Kastamonu Doğanlar Kalesi ve Sinop Boyabat Kalesi’nde daha önce yaptığım incelemeler sonucunda bunun kaleye erişen bir geçit olduğunu hemen anladım. Bu bizim için oldukça heyecan verici bir keşifti. Çünkü Safranbolu tarihine bakış açısını sadece bizim değil bölgeyle ilgilenen tüm tarihçilerin bakış açısını değiştirebilecek elle tutulur, gözle görülür en büyük kanıtımız. Paflagonya dönemini incelediğimizde bu geçidin 2 bin 500 yaşından daha büyük olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü Paflagonya döneminde yapılan diğer kalelerde de benzer geçitlerin olduğunu gözlemledik.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.