Haber Ülkesi

Virüs

Virüs
Uğur DEMİR
Uğur DEMİR( ugurdemir@haberulkesi.com.tr )
216 views
17 Nisan 2020 - 12:10

Virüs

Bugünlerde tüm dünyayı kasıp kavuran virüs salgını var. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel salgın ilan etti. Enerjimizi sağlıklı kalmak için mücadele etmeye harcamalıyız. Oysa sürekli mühim yerlerde görevli güvenilir bir tanıdıktan gelen bilgilendirmeler ile kafalarımız karışmakta. Sosyal medyada yayımlanan sahte bildiriler ve benzeri duyurular da çabası. İnsanlarda panik havası, ortam kaostan beslenenler için biçilmiş kaftan. Bugün bir marketler zincirinde yaşadığım tam bir rahmetli Aziz Nesin hikayesi. Marketin neredeyse tamamı kasa kuyruğu olmuş. Kasiyer hanıma sordum “Göremediğim bir indirim mi var?” aldığım cevap ise “Müşteriler marketi kapatacağımızı söylüyor.” oldu. İnsanın kahrolsun market lobisi diyeceği geliyor. 

Aslında biraz sakinleşip konunun uzmanı hekimlerimizin televizyonlarda dediklerini dikkate alsak hem ruh sağlığı hem de vücut sağlığımız için daha iyi olacak. Alınacak önlemler basit. Kişisel temizliğimize özen göstereceğiz. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayacağız. Mümkün olan en az sayıda insanla yüz yüze görüşeceğiz. Yaşça büyük olanlarımız zorunlu haller dışında evden dışarı çıkmayacak. 

Birçok toplu katılım gerektiren organizasyonlar iptal edildi ya da ertelendi. Sağlık bakanlığı gerekli uyarılar ve önlemler konusunda üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Vatandaşlar olarak sağlık personeline ve kamu otoritesine yardımcı olmak durumundayız. Bunu başta kendimizi, ailemizi ve sevdiklerimizi düşünerek yapmak zorundayız. Daha birkaç gün öncesine kadar şehitlerimiz için feveran ediyorduk. Bizler bugün virüs salgınına karşı sakin olup aklın bilimin önderliğinde gerekli önlemleri uygulayamazsak şehitlerimize karşı saygısızlık etmiş oluruz. Siyasi askeri sebepler ne olursa olsun. Şehitler bizler bu ülkede rahat yaşayalım diye kendilerini feda ettiler. Şimdi kaos ortamından faydalanıp başta ticari olmak üzere çeşitli avantajlar sağlamak isteyenlere fırsat vermemeliyiz.

İnternet ortamının gelişmesiyle iyice körüklenen ahlaki yozlaşma ve derinleşen toplumsal bölünme sorununa belki ortak düşman Corona virüsü bir çıkış noktası olabilir. Vatandaşlık ve toplumsal bilinç ile panik yapmadan, kırıp dökmeden, yapıcı ve yaratıcı yönlerimizi ön plana çıkararak bu sıkıntılı günleri atlatabiliriz.

Resmi makamlar zaman içerisinde birçok konuda güvenirliğini kaybetse de bu salgın konusunda aklın yolu ile durumu düzeltebilir, tekrar toplumun güvenini kazanabilirler. Bu fırsatı iyi kullanmalılar.

Mevsim itibariyle güneşli güzel günler yakınlaşıyor. Sağlıklı günlerimiz olsun. 

16.03.2020 İstanbul

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.